ליצירת קשר, השאירו את הפרטים וניצור אתכם קשר

  טעויות נפוצות שנחקר עלול לעשות בחקירתו

  חקירה במשטרה או חקירה ברשות חקירה אחרת היא אירוע מלחיץ. בשל הלחץ הרב עלול כל נחקר, ובמיוחד מי שנחקר לראשונה בחייו כחשוד בביצוע עבירה, לעשות טעויות קריטיות שתפגענה באפשרות שלו לנהל את הגנתו בצורה הטובה ביותר.

  1. טעות ראשונה נפוצה- "אני לא צריך עו"ד כי לא עברתי עבירה ואין לי מה להסתיר"

  נחקר החשוד בביצוע עבירה זכאי על פי דין להתייעץ עם עורך דין טרם החקירה. על החוקרים החובה על פי החוק להודיע לנחקר על זכותו להיוועצות עם עורך דין מיד עם תחילת החקירה.

  יחד עם זאת, לא מעט נחקרים בוחרים לוותר על זכות ההיוועצות מתוך סברה שלא עברו כל עבירה ולכן "אין להם מה להסתיר". נחקרים אלו סבורים כי התייעצות עם עורך דין לא תתרום להם, וכי אם ישיבו לחוקרים לכל שאלותיהם, הם יוכלו לסיים במהירות את החקירה ולשוב לענייניהם.

  מדובר בטעות קריטית. בין אם עברתם עבירה ובין אם לאו, חשוב לקבל ליווי וייעוץ משפטי מעורכת דין פלילית מקצועית ומנוסה, וזאת משתי סיבות מרכזיות:

  ראשית, לעתים הגבול בין עבירה פלילית לבין מעשים שאינם מגבשים עבירה פלילית הוא דק ולא ברור דיו, ולכן גם אם אתם סבורים כי לא עברתם כל עבירה, למעשה עברתם עבירה, או לכל הפחות, זו תהיה עמדתן של רשויות החקירה והתביעה.

  שנית, למרבה הצער, המציאות מלמדת כי גם במקרים שאדם לא עבר כל עבירה, עקב טעויות שונות או קונספציה שגויה של החוקרים ושל רשויות התביעה, אדם החשוד בביצוע עבירה ייאלץ לעבור הליכים פוגעניים שונים ובכלל זה: הליכי חקירה, תפיסת רכוש ולעתים אף מעצר והעמדה לדין. למעשה אלו הליכים פוגעניים שניתן לצמצם ואף למנוע באמצעות ליווי מקצועי של עורך דין פלילי החל מהשלב הראשון של החקירה.

  טעויות נפוצות שנחקר עלול לעשות בחקירתו

  1. טעות שנייה נפוצה- "אני לא צריך עורך דין כי אם אבקש עורך דין יחשבו שאני אשם"

  סברה מוטעית נוספת של נחקרים, הדומה במהותה לסברה המוטעית הראשונה, היא שלא כדאי לבקש להתייעץ עם עורך דין, משום "שאם אבקש עורך דין הדבר יצביע על אשמתי". מדובר בטעות בסיסית. לא זו בלבד שבקשה להתייעץ עם עורך דין אינה אומרת דבר לגבי אשמתכם, הרי שמדובר בבקשה טבעית ומתבקשת בנסיבות העניין לעשות שימוש בזכות יסוד המוקנית לנחקר על פי הדין. עמידה על זכות זו אף תסייע לכם לעמוד על זכויות חשובות נוספות שעומדות לכם במסגרת ההליך הפלילי.

  1. טעות שלישית נפוצה – האם לשתוק בשלב החקירה או למסור גרסה?

  אחת מההתלבטויות המרכזיות העומדות בפני חשודים היא האם לשתוק במהלך החקירה הפלילית או למסור גרסה. זוהי החלטה לא פשוטה, ומשתנה ממקרה למקרה בהתאם לראיות הקיימות בתיק ולגרסת החשוד. בחירת האפשרות של שתיקה אינה נטולת מחיר, שכן היא עלולה להביא להארכת מעצר ימים. בשלב מאוחר יותר של ההליך, אם יוגש כתב אישום והנאשם יבקש להציג לראשונה לתביעה או לבית המשפט את גרסתו, דבריו עלולים להיתפש כ"עדות כבושה" והאמון בהם יופחת.

  מאידך, שתיקה בשלב החקירה עשויה להגן על הנחקר מפני הסתבכות חמורה יותר. לדברים שמוסר החשוד בעת חקירתו הראשונה יש השלכות עצומות על גורל התיק כולו, ובכלל זה, על ההחלטות האם התיק נגדו ייסגר או לחלופין מהם האשמות אשר ייוחסו לו בהמשך. בשלב הראשוני של החקירה, כאשר הטענות נגד הנחקר עדיין לא ברורות ולא ידוע מהן הראיות שנאספו נגדו, שתיקה היא לעיתים הבחירה הנכונה ביותר. בקבלת ההחלטה האם לשמור על זכות השתיקה, מומלץ להיעזר בעורך דין, אשר ישמע את הדברים מהנחקר ויפרוש בפני הנחקר את התמונה המשפטית המלאה ויסייע לו להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורו.

  חשוב לקיים התייעצות כבר בשלב מוקדם ביותר של החקירה עוד בטרם החל החשוד להשיב על שאלות. חשוב לדעת, כי לכל חשוד זכות להיוועץ עם עורך דין לבחירתו, ולעמוד על כך שהחקירה תושהה עד לקבלת הייעוץ.

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support